اگر می‌خواهید روی زندگی‌تان کار کنید، باید روی خودتان کار کنید.  «آنتون چخوف»

دوره راه هنرمند، کشف و بازیابی خلاقیت درون شما

همه ما خلاق و هنرمندیم. اما خلاقیتمان با موانعی روبه‌رو شده است. در دوره راه هنرمند، به بازیابی خلاقیت خود و رفع این موانع می‌پردازیم.

کتاب راه هنرمند، نوشتهٔ جولیا کامرون، مجموعه‌ای از درس‌ها و تمرینات عملی است که او در زمینهٔ بازیابی خلاقیت تدریس می‌کند. این کتاب، مرجع دوره راه هنرمند است. در دوره آنلاین راه هنرمند که من، مائده حوایی از ابتدای پاییز ۱۳۹۸ تاکنون به‌صورت فصلی برگزار می‌کنم، تمام مطالب این کتاب به‌طور کامل تدریس می‌شود. من به شما کمک می‌کنم نوشتن صفحات صبحگاهی و قرار ملاقات با هنرمند درون را به‌صورت عادتی همیشگی در زندگی درآورید. شما با کمک ابزارهای این دوره، به شکوفایی خلاقیت و بازیابی توانایی‌های درونتان و کشف رسالت فردی خویش می‌پردازید.

با کتاب راه هنرمند از طریق دوره نویسندگی خلاق که دوست خیلی خوبم سمیه سمساریلر در سال ۱۳۹۶ برگزار کرد، آشنا شدم. آنجا بود که دریافتم بسیاری از گره‌های ذهنی و کاری من ازطریق مطالب و تمرین‌های راه هنرمند باز می‌شود. حالا بعد از مدت‌ها که از آن روزها می‌گذرد، می‌بینم که چقدر این دوره به من کمک کرد  تا امروز در جایی که باید قرار بگیرم، باشم. نمی‌توانم بگویم راه هنرمند برای بازیابی خودم و خودآگاهی امروزم، کافی و تنها ابزارم بوده، اما یکی از کلیدی‌ترین ابزارها و راهنماهایم بوده است.

درصورتی‌که تمایل به شرکت در این دوره دارید به آی‌دی من در تلگرام پیام بدهید. آی‌دی من: mhavaee

تا امروز بیش از ۱۰-۱۵ بار مطالب این کتاب را مرور کرده و پیرامون آن‌ها مطالعه داشته‌ام. همچنان نیز در مسیر مطالعه‌های بیشتری درباره خلاقیت و رفع موانع آن هستم. به سوالات زیادی درباره‌ٔ تمرین‌ها و مباحث خودسازی‌اش پاسخ داده‌ام. در کنار مطالعه‌ی بخش‌به‌بخش این کتاب، تمرینات عالی پایان هر فصل می‌تواند تا حد زیادی درون ما را برای خودمان آشکار و به جاری‌شدن خلاقیتمان کمک کند. انجام تمرین‌های راه هنرمند زیر نظر مربی مسلط بر مباحث کتاب و در یک همراهی گروهی، بسیار مؤثرتر از مطالعه‌ٔ کتاب راه هنرمند به‌صورت فردی است. البته تمام این کارها در صورتی نتیجه می‌دهد که به‌راستی بخواهیم تغییری در ما ایجاد شود و در انجام آن متعهد باشیم و وقت صرف کنیم.

درصورتی‌که تمایل به شرکت در این دوره دارید به آی‌دی من در تلگرام پیام بدهید. آی‌دی من: mhavaee

دوره آنلاین راه هنرمند چگونه برگزار می‌شود؟

برای اینکه به سوالات احتمالی دوستان علاقمند پاسخ بدهم، این پست را نوشتم و سعی کردم هر سوالی را که ممکن است برای شما پیش بیاید، پاسخ بدهم.

۱. این دوره، آموزش خلاق‌بودن و کشف خلاقیت است. در هر جلسه، با یکی موانع درونی در برابر خلاقیتمان آشنا می‌شویم. به‌صورت یک دوره‌ی ۱۲ هفته‌ای برگزار می‌شود. هر هفته یک فصل از کتاب را مطالعه می‌کنیم و در انتهای هفته، یک جلسه‌ برای توضیح مباحث آن بخش و بحث و تبادل نظر درباره‌ی تمرین‌ها خواهیم داشت. همچنین شما از ابهامات و سوالاتتان حرف می‌زنید و من در حد توانم پاسخگو خواهم بود. تمرین‌های شما در صورت تمایل خودتان بررسی می‌شود و درباره‌ی نتایج آن با هم گفتگو خواهیم کرد.

۲. هر بخش مورد مطالعه به‌صورت یک هفته در کتاب تقسیم‌بندی شده است. اما من هم جزوه‌هایی تهیه کرده‌ام که خلاصه جامع و کاملی از مطالب هر هفته است. بنابراین شما بدون کتاب هم می‌توانید در دوره راه هنرمند شرکت کنید. مطالب کتاب در دوازده هفته آورده شده که هر هفته به یکی از موانع خلاقیت و بازیابی حس درونی می‌پردازد. مثل بازیابی حس امنیت، شفقت، توانایی، ثروت و … متناسب با مبحث مورد نظر، در پایان هر فصل تمرین‌هایی در نظر گرفته شده که باید در طول همان هفته آنها را انجام بدهید.

۳. مطالب هر هفته را باید ابتدای همان هفته مطالعه کنید تا در طول هفته فرصت برای فکر کردن به آنها و درگیر شدن به‌صورت عملی با آنچه از مطالب هفته برداشت کرده‌اید، داشته باشید.

۴. ابزارهای بنیادی یعنی صفحات صبحگاهی و قرار ملاقات با هنرمند درون و پیاده‌روی باید به‌صورت مداوم در تمام طول دوره انجام شوند. (صفحات صبحگاهی هر روز و قرار ملاقات‌ها به‌صورت هفتگی) برای آشنایی بیشتر با صفحات صبحگاهی به جستاری در باب صفحات صبحگاهی که در وب‌سایت مدرسه نویسندگی نوشته‌ام، مراجعه کنید.

۵. تمرینات کتاب راه هنرمند بسیار جذاب است و حالت سرگرم‌کننده و تفریح دارد. بنابراین می‌توانید به آن به دید رفع خستگی‌های روزمره‌تان نگاه کنید و فکر نکنید که برای آن وقت ندارید. اگر برای خودتان وقت نگذارید، جاهای دیگری وقت بیشتری را هدر خواهید داد. روزانه حداقل نیم‌ساعت وقت گذاشتن برای این دوره به‌طور متوسط کافی است.

۶. راه هنرمند، تمرین و پرورش خلاقیت و در واقع راهی برای آشتی شما با کودک درونتان و توجه بیشتر به او است. در این دوره خویشتن‌دوستی را می‌آموزیم و احترام به خود و مراقبت از خویشتن را سرلوحه کارمان قرار داده‌ایم. از آن معجزه‌های بسیار دیده‌ام و هنوز هم با انجام تمریناتش شاد می‌شوم و لذت می‌برم. برای همین شما را برای شرکت در این دوره با تمام قلبم دعوت می‌کنم.

۷. مرجع اصلی من برای مطالبی که در دوره ارائه و شرح می‌دهم، وب‌سایت جولیا کامرون و آموزه‌های او در طول ۲۵ سال تدریسش در زمینه خلاقیت و تجربیات چند ساله‌ی خودم در زمینه‌ٔ خودآگاهی و رشد فردی است.

درصورتی‌که تمایل به شرکت در این دوره دارید به آی‌دی من در تلگرام پیام بدهید. آی‌دی من: mhavaee

پ.ن: شرکت در این دوره رایگان نیست. صرفاً مبلغ حداقلی برای آن به‌دلیل زمان و انرژی که صرف این کار می‌کنم، در نظر گرفته‌ام. ارزش این دوره بیشتر از این مبلغ است. اما من دوست دارم افراد بیشتری درگیر شوند و تاثیر این تمرین و حرکت گروهی را در زندگی‌شان ببینند.

به‌روز رسانی پست: دوره‌ی بهاری آنلاین راه هنرمند در سال ۱۳۹۹ به درخواست دوستان با حضور ۲۲ شرکت‌کننده آغاز شد. این دوره با ۳۰٪ تخفیف نسبت به دوره‌ی زمستانی برگزار شده است. تصمیم داشتم برای بهار، دوره ی حضوری هم برگزار کنم، اما با وجود شرایط پیش‌آمده به‌خاطر کرونا، برگزاری دوره‌ی حضوری راه هنرمند فعلاً مقدور نیست.

در تابستان ۹۹ به‌دلیل بالا رفتن تعداد متقاضیان، دو گروه تلگرامی تشکیل دادم که در گروه اول ۱۷ نفر و در گروه دوم ۱۲ نفر مشغول گذراندن دوره شدند.

دوره پاییزی نیز با دو گروه ۱۶ نفری به پایان رسید.

بعد از گذراندن دوره راه هنرمند، دوره گام‌برداشتن در جهان برگزار می‌شود. این دوره، ادامهٔ سفر راه هنرمند و تکمیل‌کننده مباحث آن است. پس از پایان دوره گام‌برداشتن، دوره کشف آب آغاز می‌شود که در ادامهٔ مباحث قبلی است. بنابراین یک دورهٔ کامل بازیابی خلاقیت، سه دورهٔ سه‌ماهه (۹ ماه) پشت سر هم خواهد بود. علاوه بر این دوره‌های سه‌گانه، دوره رگه طلا نیز در تابستان ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

لطفا سوالاتتان را درباره‌ی دوره‌های سه‌گانه راه هنرمند زیر همین پست در کامنت‌ها یا از طریق تلگرام من به آی دی mhavaee بپرسید.

اطلاع‌رسانی‌های دوره و مطالب مرتبط با آن در کانال تلگرامی من منتشر می‌شود. لینک کانال نویسنده تمام وقت: t.me/mhavaeedotcom

ارادتمند: مائده حوایی

اگر این مطلب را دوست داشتید، به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
مائده حوایی

مائده حوایی

سلام. من مائده حوایی، وبلاگ‌نویس و نویسنده محتوا در فضای آنلاین هستم. ارزش اصلی زندگی من، رشد فردی و کمک به دیگران است و برای همین، وب‌سایت زندگی خلاق را به‌منظور آموزش خلاقیت به عموم افراد و هنرمندانی که با مانع مواجه شده‌اند، راه‌اندازی کرده‌ام. من از سال ۹۳ مشغول فعالیت و مطالعه در زمینه رشد فردی و خلاقیت هستم و تمامی دروس و دوره‌های این سایت را بر پایهٔ آموزش‌های جولیا کامرون طراحی و تهیه کرده‌ام. همچنین از سال ۹۸ نیز دوره‌های راه هنرمند را به‌صورت آنلاین در تلگرام برگزار می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زندگی خلاق در شبکه‌های اجتماعی

پرطرفدارها

در جریان آخرین خبرها و به‌روزرسانی‌های زندگی خلاق باشید

در خبرنامهٔ ایمیلی ماهیانهٔ ما مشترک شوید

بدون ارسال اسپم. فقط ایمیل حاوی اخبار جدید سایت. هر زمان بخواهید، می‌توانید لغو اشتراک کنید.

دسته‌بندی‌ها

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

هنر، درمانگر انسان‌ها

وقتی دچار آشفتگی می‌شویم و غم‌های سنگین به ما هجوم می‌آورند، این هنر است که به یاری ما می‌آید و مسیر این موج را هدایت می‌کند.