اگر می‌خواهید روی زندگی‌تان کار کنید، باید روی خودتان کار کنید.  «آنتون چخوف»

مرور کتاب راه هنرمند

راه هنرمند، مختص هنرمندان نیست، بلکه اعتقاد دارد همهٔ ما هنرمند و خلاقیم. راه هنرمند راهی است برای بازیابی خلاقیت درون و اتصال با کودک هنرمندمان، تا او را دریابیم.

کتاب راه هنرمند نوشته‌ی جولیا کامرون را به‌واسطه‌ٔ دوره‌ای که با همراهی جمعی از دوستانم در گروهی تحت عنوان کلاس خلاقیت گذراندم، شناختم. دوره راه هنرمند، یکی از بهترین دوره‌های تاثیرگذار زندگی‌ام بود و همین باعث شد تصمیم به برگزاری این دوره بگیرم.

درصورتی‌که تمایل به شرکت در این دوره دارید به آی‌دی من در تلگرام پیام بدهید. آی‌دی من: mhavaee

کتاب راه هنرمند، کتابی نیست که به‌سرعت و به‌تنهایی خوانده شود. بلکه کتابی عملی برای بازیابی خلاقیت در طول ۱۲ هفته با کمک مربی است. جولیا کامرون بعد از مقدمه مفصلی که دربارهٔ ابزارهای بنیادی یعنی صفحات صبحگاهی و قرار ملاقات با هنرمند درون نوشته، کتاب را به ۱۲ بخش یا هفته تقسیم کرده است. هر هفته شامل بازیابی یکی از حس‌های مربوط به خلاقیت درون و مجموعه‌ای از آموزه ها و تمرینات است. در ابتدای هفته باید این بخش را بخوانید و تمرینات آن را در طول یک هفته انجام دهید.

اگر می‌خواهید با جولیا کامرون همسفر بازیابی خلاقیت شوید، باید ۱۲ هفته مستمر برای این کتاب وقت بگذارید. در کل به‌طور میانگین مطالعه کتاب راه هنرمند و انجام تمرین‌هایش، بیش از یک ساعت در روز وقتتان را نخواهد گرفت.

برای من خواندن کتاب راه هنرمند و اجرای تمرینهایش تغییرات مهم و ارزشمندی را ایجاد کرد. ۳ دلیل مهم برای برگزاری دوره راه هنرمند به‌صورت آنلاین دارم:

  1. سال‌های زیادی است که مشغول کارکردن روی خود و طی‌کردن مسیر خودآکاهی و رشد فردی هستم. در طول شرکت در کارگاه‌های خودشناسی «مسیر زندگی» از سال ۱۳۹۳ متوجه رشد شگفت‌انگیز خودم شدم و دریافتم هیچ چیز به‌اندازه‌ی خودآگاهی نمی‌تواند به انسان‌ها در رشد شخصیتی‌شان کمک کند.
  2. گذراندن دوره راه هنرمند به من فهماند که کتاب جولیا بسیار ارزشمند است و ارزش وقت‌گذاشتن و عمیق‌شدن روی مباحثش را دارد. مطالب این کتاب پایه و مبنای روانشناسی دارد و ابزارهای عملی آن در رشد فردی و پیداکردن خلاقیت بسیار موثر و کارآمد است.
  3. از زمانی که دریافتم گشودن اسرار پنهان‌شده در ناخودآگاه چقدر می‌تواند زندگی انسان‌ها را دگرگون کند، دنبال راهی برای انتقال این دانسته‌ها به دیگران بوده‌ام. کمک‌کردن به دیگران و تاثیرگذاری مثبت بر زندگی افراد، آرزو و رویای شخصی و قلبی من است که آن را با برگزاری دوره راه هنرمند دنبال می‌کنم.
درصورتی‌که تمایل به شرکت در این دوره دارید به آی‌دی من در تلگرام پیام بدهید. آی‌دی من: mhavaee

اینجا دربارهٔ ابزارهای مهم و بنیادی کتاب، به‌طور خلاصه برایتان توضیح می‌دهم:

  • اصلی‌ترین و مهم‌ترین ابزار این دوره، صفحات صبحگاهی است. نوشتن صفحات صبحگاهی باید  به‌صورت مداوم و پیوسته و باجدیت انجام شود. صفحات صبحگاهی وسیله اصلی شفای خلاقیت است. آنها سه صفحه دستخط معمولی و روی هر سطر از برگ دفتر ( یا تایپ) است که به طور تداعی آزاد و بدون فکر و بدون سانسور می نویسید و دست از روی کاغذ برنمی دارید. اگر بخواهید در ورد بنویسید، نوشتن سه صفحه چیزی نزدیک به ۷۰۰ کلمه است. عادت صفحات صبحگاهی، معجزات بسیاری را به من نشان داد. نکته مهم این است که این صفحات کاملاً خصوصی هستند و نباید آن‌ها را به هیچ‌کس نشان دهید.
  • عادت مهم دیگر که جولیا کامرون تاکید بسیاری روی آن دارد، ملاقات با هنرمند درون است. قرار ملاقات مدت زمان معینی است (مثلا دو ساعت کامل و متوالی در هفته) که آن را منحصراً برای این ملاقات کنار می‌گذارید و متعهدانه آن را به پرورش آگاهی و خلاقیت درونتان اختصاص می‌دهید. این قرار ملاقات در عالی‌ترین شکل خود نوعی تفریح و بازی است که پیشاپیش آن را برنامه‌ریزی می‌کنید. هیچ‌کس دیگر (دقیقا هیچ‌کس) در این قرار نباید حضور داشته باشد. تنها شما و هنرمند درونتان هستید که یکدیگر را ملاقات می‌کنید. این وقتی است که شما برای خودتان صرف می‌کنید. انتخاب مکان و نوع ملاقات را به کودک هنرمند درونیتان بسپارید. شاید دوست داشته باشید با او در یک کافه بنشینید و بستنی بخورید. یا اینکه او را به پارک یا طبیعت ببرید. تصور کنید که دارید کودک درونتان را با خود به جایی می‌برید که او می‌خواهد.
  • ابزار سوم و مهم دیگر تاکید شده در کتاب، پیاده‌روی‌های روزانه است. این کار را حتما جزئی از برنامه زندگی‌تان قرار دهید. نتایج عالی آن را خواهید دید. جولیا می گوید که ۲۰ دقیقه پیاده‌روی سریع می‌تواند به‌شدت آگاهی را دگرگون سازد. البته یادتان نرود که در پیاده‌روی‌ها هم فقط هنرمند درونتان را با خود می‌برید، نه هیچ‌کس دیگر.

در طول هر هفته در هر بخش از کتاب راه هنرمند، قرار است یکی از حس‌های خود را بازیابی یا بازسازی کنیم. مثلا در هفته اول حس امنیت را بازیابی می‌کنیم، درمی‌یابیم هنرمند سایه‌وار به چه معناست و چرا ما به جای هنرمند واقعی بودن یک هنرمند سایه وار می شویم. باورهای کانونی منفی خودمان را خواهیم شناخت و با ترسهای درونمان روبه‌رو می‌شویم. یاد می‌گیریم که از یار درونی خود بهره ببریم تا از خود محافظت کنیم. تمرین‌های ارائه شده در این راه به شما کمک خواهند کرد. مثلا سفر به گذشته با نوشتن داستانی از قدیم یا …

در پایان هر هفته باید یک رسیدگی کلی از وظایف هفته انجام دهید و اگر کاری را انجام نداده‌اید، سعی کنید دلیل آن را در خود جستجو کنید و اگر انجام داده‌اید حس خود را بنویسید و یک گزارش خوب تهیه کنید.

درباره‌ی این کتاب بسیار می توان نوشت. شما را به خواندن و وقت گذاشتن برای این کتاب دعوت می کنم. با این کار برای خودتان ارزش زیادی قائل شده اید و به خودتان کمک می‌کنید به‌سمت اهداف و آرزوهایتان قدم‌هایی بردارید و بسیار بهتر از گذشته عمل کنید.

پی نوشت در شهریور ماه ۹۸:

من سرانجام کاری را که مدت‌ها بود می‌خواستم انجام بدهم، عملی کردم. در تلگرام، گروهی راه انداختم با عنوان مطالعه گروهی راه هنرمند. ازطریق این گروه، من و جمعی از دوستان داوطلب، این کتاب را به‌طور منظم و هفته به هفته مطالعه می‌کنیم و تمرین‌هایش را انجام می‌دهیم. در پایان هر هفته در همان گروه، یک جلسه‌ی آنلاین برگزار می‌شود که در آن جلسه هم به سوالات و صحبت‌های دوستان گوش می کنم و هم درباره‌ی هفته‌ای که گذشت، مطالب را برایشان شرح می‌دهم. به این ترتیب ما در کنار هم و با یک هم‌افزایی گروهی مطالب کتاب را عمیق‌تر می‌آموزیم و به هم در درک مطالب کتاب کمک می‌کنیم.

پی‌نوشت تابستان ۹۹:

در هر فصل، دوره راه هنرمند را به‌صورت فصلی یعنی ۴ بار در سال برگزار می‌کنم. اگر تمایل دارید به کارگاه آنلاین راه هنرمند بپیوندید، عضو کانال تلگرام نویسنده تمام وقت به آی دی: Mhavaeedotcom در تلگرام شوید. در کانالم زمان شروع دوره‌ها را اعلام خواهم کرد.

پی‌نوشت پاییز ۹۹:

علاوه بر دوره آنلاین، محتواهای آفلاین دوره راه هنرمند نیز در حال تهیه است. برای ثبت‌نام در دوره آفلاین (دسترسی به تمام محتواهای دوره بدون جلسات آنلاین) در کانال نویسنده تمام‌وقت اطلاع‌رسانی خواهم کرد. با ثبت‌نام در دوره آفلاین، می‌توانید برنامه شخصی خودتان را داشته باشید و با استفاده از مطالب تدریس‌شده، طبق زمان‌بندی شخصی خودتان تمرینات بازیابی خلاقیت را پیش ببرید.

درصورتی‌که تمایل به شرکت در این دوره دارید به آی‌دی من در تلگرام پیام بدهید. آی‌دی من: mhavaee

اگر این مطلب را دوست داشتید، به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
مائده حوایی

مائده حوایی

سلام. من مائده حوایی، وبلاگ‌نویس و نویسنده محتوا در فضای آنلاین هستم. ارزش اصلی زندگی من، رشد فردی و کمک به دیگران است و برای همین، وب‌سایت زندگی خلاق را به‌منظور آموزش خلاقیت به عموم افراد و هنرمندانی که با مانع مواجه شده‌اند، راه‌اندازی کرده‌ام. من از سال ۹۳ مشغول فعالیت و مطالعه در زمینه رشد فردی و خلاقیت هستم و تمامی دروس و دوره‌های این سایت را بر پایهٔ آموزش‌های جولیا کامرون طراحی و تهیه کرده‌ام. همچنین از سال ۹۸ نیز دوره‌های راه هنرمند را به‌صورت آنلاین در تلگرام برگزار می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زندگی خلاق در شبکه‌های اجتماعی

پرطرفدارها

در جریان آخرین خبرها و به‌روزرسانی‌های زندگی خلاق باشید

در خبرنامهٔ ایمیلی ماهیانهٔ ما مشترک شوید

بدون ارسال اسپم. فقط ایمیل حاوی اخبار جدید سایت. هر زمان بخواهید، می‌توانید لغو اشتراک کنید.

دسته‌بندی‌ها

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

هنر، درمانگر انسان‌ها

وقتی دچار آشفتگی می‌شویم و غم‌های سنگین به ما هجوم می‌آورند، این هنر است که به یاری ما می‌آید و مسیر این موج را هدایت می‌کند.